XML Hakkında Birkaç Bilgi..

Bugün bana web masterlığa yani web işine yeni başlayan arkadaşlarımdan en çok duyduğum ve bana en çok sorulup öğrenilmek istenen XML konusunda bildiklerimi sizlere aktarmak istiyorum.

XML, HTML ile pek çok açıdan benzerlik gösteren bir markup dilidir. Yani arkadaşlar verinin tanımlanması ve tarif edilmesi için kulanılır. HTML’deki yapının tersine bunda XML’de kullanılacak olan tag’ler önceden tanımlı değildir, sonradan tanımlanır. Yani konuyu açarsak bir XML dökümanının yapısı tamamıyle kullanıcı tarafından oluşturulur. Verinin yani bilginin tarif edilmesi için DTD diye tabir edilen yapılar kullanılıyor. XML ve DTD’nin birlikte kullanılması ile dökümanlar kendini tanımlayan bir yapı halini alıyorda diyebiliriz.
Gözler

Farklarını düşünecek olursak :) XML ve HTML arasındaki en belirgin ve önemli fark XML’in verinin kendisiyle ilgilenmesi yani HTML’in ise verinin sunumuyla ilgilenmesi diyebiliriz. Bunla orantılı olarak HTML dökümanları veriye, bilgiye ilişkin şekillendirme bilgilerini içeriyorken XML dökümanları verinin tanım bilgilerini içeriyor. XML’in tasarım amaçlarından biri de verinin taşınmasıdır.
Sasirmis

Bahsedilen bu özellikleri incelendiğinde XML’in pek çok önemli işlevi yerine getirdiği görüyoruz. Bugün XML'e azda olsa bir giriş yapmış olduk. Bundan sonraki sanalkutu bloğumda yazılarımda bu konuya daha ayrıntılı olarak devam edeceğimizi umuyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !